Jak czuć się pewniej, mówiąc w języku obcym?

Jak czuć się pewniej, mówiąc w języku obcym?


Mówienie w języku obcym, szczególnie w sytuacjach codziennych, może być wyzwaniem. Strach przed niezrozumieniem lub popełnieniem błędu często paraliżuje i sprawia, że unikamy rozmów. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na przełamanie tego lęku i zwiększenie pewności siebie. Chciałbym podzielić się kilkoma wskazówkami, które mogą pomóc Ci czuć się pewniej podczas mówienia w języku obcym, a także opowiedzieć o moim osobistym doświadczeniu.

1. Zaakceptuj możliwość niezrozumienia  oraz bycia niezrozumianym

Pierwszym krokiem do nabrania pewności siebie jest akceptacja sytuacji, w której inni mogą Cię nie zrozumieć. To normalne, że podczas rozmów w języku obcym mogą pojawić się jakieś trudności. Najważniejsze jest, aby nie zniechęcać się tym i przygotować się na możliwe sytuacje, które mogą wystąpić. Często jest tak, że mamy jakiś ogólny lęk przed mówieniem i sama myśl o mówieniu paraliżuje nas, dlatego warto zadać sobie pytanie o to, dlaczego tak jest. Co faktycznie może się wydarzyć? Jeżeli zdasz sobie sprawę z tego, co może się stać, zazwyczaj poczujesz się znacznie lepiej, bo już wiesz, z czym możesz mieć do czynienia. Nie jest to już jakiś bliżej nieokreślony strach, lecz konkretna sytuacja. A co można z tym zrobić?

2. Przygotuj się na trudności  

Zastanów się, co może pójść nie tak i przygotuj zestaw zdań, które pomogą Ci wybrnąć z trudnych sytuacji. Na przykład:  

– Jeśli nie usłyszysz tego, co ktoś powiedział, przygotuj frazy takie jak: „Czy mógłbyś powtórzyć?”, „Czy mógłbyś mówić głośniej?”  

– Jeśli nie zrozumiesz danego słowa lub zdania, naucz się prosić o wyjaśnienie w prostszych słowach, np. „Czy możesz powiedzieć to prościej?”, „Czy możesz mówić wolniej?”, „Przepraszam, nie rozumiem Cię. Czy możesz używać bardzo prostych słów?”  

– W przypadku popełnienia błędu warto znać zwroty takie jak: „Przepraszam, pomyliłem się” albo „Przepraszam, chciałem powiedzieć, że…”.  

Krótko mówiąc, musisz znać zwroty pozwalające Ci wyjść z opresji obronną ręką. Cała sztuka polega na tym, aby radzić sobie nie tylko wtedy, kiedy jest łatwo, ale również wtedy, gdy napotkasz pewne trudności.  

Takie przygotowanie sprawi, że nawet jeśli pojawią się problemy, będziesz wiedział, jak na nie zareagować, co pozwoli Ci czuć się znacznie pewniej w trakcie rozmowy. Rozszerzaj swój repertuar zdań i fraz, które mogą być pomocne w różnych sytuacjach – to klucz do sukcesu!

Zapraszam na lekcje angielskiego przez internet. Poczuj się jak w domu i rób postępy.

https://www.angielskiyes.pl/kontakt/

3. Wizualizacja to super ważne narzędzie, jeżeli wiesz, jak się z nim obchodzić  

Wizualizuj problemy, jakie możesz napotkać, ale nie po to, żeby się pogrążać mentalnie, ale po to, żeby nie były dla Ciebie żadnym zaskoczeniem, tylko czymś zupełnie normalnym. Nie poprzestawaj na tym; zobacz, jak ostatecznie rozwiązujesz dany problem i wychodzisz zwycięsko z opresji. Tak więc nie chodzi o to, aby wizualizować idealne, bezproblemowe sytuacje, bo życie bardzo szybko skonfrontuje Cię z rzeczywistością, ale o sytuacje bardzo realne, gdzie napotykasz różne problemy, ale mimo tego radzisz sobie. Rób to wielokrotnie, a zobaczysz, jaka jest siła wizualizacji zrobionej we właściwy sposób.

4. Praktyka buduje pewność siebie  

Jeśli unikasz mówienia, np. w języku angielskim czy też w innym języku obcym, to tak naprawdę tylko karmisz swój lęk i pogłębiasz swoje problemy.  

Z własnego doświadczenia wiem, że dobre przygotowanie, a szczególnie na wypadek pewnych problemów, które mogą się pojawić, daje niezwykłą pewność siebie. Kiedy byłem na wakacjach, wybraliśmy się na jednodniowy wypad do Niemiec. Chociaż mój niemiecki był jeszcze bardzo, bardzo słaby, żeby nie powiedzieć zerowy, przygotowałem sobie zestaw zdań na wypadek różnych sytuacji. Dzięki temu, mimo obaw oraz bardzo minimalnej znajomości języka niemieckiego, świetnie sobie poradziłem. Oczywiście miałem trudniejsze chwile, ale dzięki temu, że przygotowałem się na nie, dałem radę. Pamiętam doskonale totalne zaskoczenie mojej córki po tym, jak właśnie skończyłem rozmawiać z pewną Niemką na parkingu, oraz słowa mojej córki: „Tato, Ty mówisz po niemiecku!”, na co odpowiedziałem jej: „Nie, jestem tylko dobrze przygotowany”. Mało tego, każda interakcja z Niemcami powodowała, że jeszcze bardziej chciałem z nimi rozmawiać, co ostatecznie doprowadziło do dosyć śmiesznej sytuacji, ponieważ z pewną parą Niemców wyczerpałem cały swój repertuar uprzednio przygotowanych zdań i postanowiłem się pożegnać, ale nie dlatego, że musiałem, tylko dlatego, że już nie znałem żadnych innych zdań, które mógłbym wykorzystać w tamtej chwili.

5. Korzyści z przygotowania  

Dobre przygotowanie, a szczególnie na ewentualne problemy i znajomość kluczowych fraz, sprawiają, że czujesz się bezpieczniej w trakcie rozmowy. Wiesz, że nawet jeśli napotkasz trudności, będziesz w stanie sobie z nimi poradzić. Ta pewność siebie sprawia, że zaczynasz czerpać przyjemność z mówienia w języku obcym i szukać okazji do praktyki, mimo tego, że tak naprawdę jeszcze mało potrafisz.

Podsumowanie  

Przełamanie strachu przed mówieniem w języku obcym wymaga akceptacji potencjalnych problemów i przygotowania się na nie. Przygotowanie zestawu zwrotów, które pomogą Ci w trudnych sytuacjach, znacznie zwiększy Twoją pewność siebie i sprawi, że rozmowa w języku obcym stanie się przyjemniejsza, a poprawne ćwiczenie wizualizacji (patrz punkt nr 3) różnych sytuacji doda Ci dodatkowej pewności siebie. Pamiętaj, że błędy są naturalną częścią nauki oraz że dzięki nim wiesz, na co masz się jeszcze przygotować czy poprawić. Z czasem zauważysz, że im więcej ćwiczysz, tym łatwiej i pewniej się czujesz, a każde niepowodzenie to tylko informacja zwrotna wskazująca, co jeszcze należy zrobić, aby następnym razem było jeszcze lepiej. Więc śmiało, przygotuj się i zacznij mówić w języku obcym.

Nie pomogę Ci jeszcze z językiem niemieckim, ale jeśli jeszcze nie zaczęłaś lub zacząłeś mówić w języku angielskim lub masz z tym duże problemy, czy też czujesz strach przed mówieniem w języku angielskim, to serdecznie zapraszam do kontaktu. Możesz zacząć naukę angielskiego zupełnie od zera.


Zapraszam na lekcję języka angielskiego online. Koniec z odkładaniem tego na potem, pora zabrać się za to konkretnie.
https://www.angielskiyes.pl/kontakt/





































Angielski online

Share this :
Zapisz się na darmową lekcję próbną. Możesz tylko zyskać!